1 Mayıs 2011 Pazar

'' koku ''

''Bir tek kokudur geçmeyen zamanla, her duyulduğunda biraz daha keskinleşen...''

koku hassasiyetimin gereğinden fazla gelişmiş olduğunu düşünüyorum. anıları kokulara hapsediyorum sanki.üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun bazen çağrışım yapan bir koku gelse burnuma alıp götürür beni ,içinde bulunan an'a!

mesela mimoza kokusu beni bahara!

denizin iyot kokusu beni yaza!

ıslak toprak kokusu beni sonbahara!


soğuğunu sevmesem de ferahlığı beni kışa götürür...


ya da mesela kesif tütün kokusu bana rahmetli dedemi hatırlatır,eskiden sarma tütünle sigara içtiği zamanlardan hafızamda yer etmiş olmalı şimdi ne zaman ağır tütün kokusu duysam aklıma gelir.kadife güllerin kendine has kokusu bana o 14 Şubatı, çilek -şimdiki gibi hormonluları değil- kokusu halamın bahçesini,bahçe domatesi Çanakkale yollarını,badem salatalık çocukluğumun Çengelköyünü ve huzurlu sabah kahvaltılarını ,saman kağıdı kokusu üniversitedeki sınav kağıtlarımı,frezya kokusu teyzemin bize her gelişindeki taze çiçek getirir olmasını vs..vs... saysam daha kim bilir neler gelir aklıma....

parfümlere değinecek olsam ,uzaktan az da olsa nokta atışı yapar gibi parfüm tahmini yapıyorum.ve %95 tutuyor burç tahminimde bu oran %80lerde :) alien favorilerimden sert ama iddialı,diamonds bana kokulu bebekleri hatırlatıyor şekerimsi ama fresh,NarcisoR. pudramsı değişik bir koku ,klişe ama DGlightblue yaz için bence ferah bir koku ve tabi vazgeçilmez Ck one ...erkek parfümleri konusunda ahkam kesemicem ama kardeşime aldığım Hugo Boss Orange son favorilerimden.
şimdilik benden bu kadar.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...